Wyd testowe

24.05.2018r.
Wyd testowe

Szczegóły wydarzenia:

24.05.2018r.
Cena 55zł/os
100 wolnych miejsc
kruszyna Kmiicica 5

8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Jednak Polacy nadal byli nękani i zniewoleni przez ustrój komunistyczny narzucony przez władze sowieckie. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie Polskiej Republiki Ludowej święto niepodległości zostało zakazane i jakiekolwiek próby kontynuowania obchodów dnia 11 listopada groziły represjami ze strony władz. Po ponad czterech dekadach życia w kraju komunistycznym w 1989 roku Polska stała się krajem demokratycznym. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku.

Dziś mamy 2018 rok. Rok, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Umiejmy docenić to, że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju. Cieszmy się z tego i mówmy o tym. Być Polakiem to pamiętać o historii, wywiesić biało – czerwoną flagę, dopingować polskich sportowców, dbać o język i kulturę, okazywać życzliwość i szacunek wobec drugiej osoby. Żyjmy więc godnie i bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.

Po zakończeniu uroczystej akademii głos zabrała Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, która odniosła się do tragicznych wydarzeń w naszej małej ojczyźnie z września 1939 roku i pacyfikacji Pieniek Szczepockich.

Następnie pani radna Wiesława Domagała przypomniała o roli patriotyzmu w życiu każdego Polaka. Podkreśliła również ważną rolę szkoły w kształtowaniu młodych ludzi na świadomych i odpowiedzialnych obywateli.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem w Pieńkach Szczepockich, gdzie minutą ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć zamordowanych, złożyli kwiaty i znicze.

Drukuj

przejdź do galerii